Witam.

Winnica Las Stocki powstała w 2008r w okolicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.
Pagórkowaty malowniczy teren, liczne lessowe wąwozy porośnięte drzewami liściastymi, latem pachnące różami pola i fiolety kwitnącej facelii.

Zbiór Regenta 2015
Zbiór regenta 2015 w Winnicy Las Stocki

Tu kupiliśmy gospodarstwo rolne. W winnicy pracujemy z rodziną, przyjaciółmi – każdy gość jest mile widziany. Chwasty  w  rzędach usuwamy ręcznie, w   międzyrzędziach  mechanicznie. Staramy się nie stosować chemii. Poznaliśmy przez lata dobrze lessową glebę i to ułatwiło nam skuteczne likwidowanie chwastów i ich korzeni  wokoło krzewów winorośli.  O zdrowie winorośli dbamy za pomocą wyciągów z  roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, grejpfruta. Cieszy nas ta praca, choć do łatwych nie należy – jak każda fizyczna praca na roli. Mamy ogromną satysfakcję, gdy krzak jest obsypany gronami i ma piękne zdrowe liście.

Trochę z naszej historii.

W 2008r na powierzchni 0,25ha posadziliśmy pierwsze sadzonki.  Na wina białe:  seyval blanc,  aurora,  bianca,  johanniter,  solaris oraz  na wina czerwone:  regent i  zweigelt.  Prace początkowe polegały na  przycinaniu, pieleniu i dbaniu o kondycję winnicy . Chroniliśmy ją aby szpaki i kosy nie zjadły wszystkiego co zaczęły rodzić winne krzewy. W 2012 roku pojawiły się  pierwsze owoce naszej pracy.  Powstały dwa wina:  czerwone z odmiany regent i białe z odmiany aurora.  Nam smakowały wyjątkowo, ale to może dlatego, że  czekaliśmy na nie 4 lata…

Rok 2013 okazał się bardziej urodzajny.  Zwiększyliśmy areał uprawy do 0,5ha.  Pojawiły się  wina z odmian  solaris i  seyval blanc.  Dwa białe wina zupełnie różne od siebie.  Solaris buchający aromatami  oraz  spokojny lecz rześki seyval blanc, który był idealny na ciepłe lato 2014. Z win czerwonych naszą pociechą okazał się zweigelt.  Jego wiśniowe aromaty były miłą odmianą przy degustacjach winiarskich.las8

Sezon 2105.  Był ciekawy i owocny.  Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku  dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw.  Przeszliśmy cały żmudny proces rejestracji winnicy i mogliśmy zacząć sprzedawać nasze wina.

Rok 2016r  ucieszył nas brakiem przymrozków wiosennych i  ciepłymi wiosennymi dniami. Powoli stawaliśmy się prawdziwymi winiarzami. Winnica nasza zaczęła wzbudzać zainteresowanie okolicznych rolników. Nie dawali nam na początku szans na powodzenie choć byli nam przychylni i pomocni. Teraz zaczęli się baczniej przyglądać. Te kilka lat dało nam też dużą wiedzę w prowadzeniu uprawy. Zaczęliśmy baczniejszą uwagę zwracać na zmiany pogody, deszcze, mgły poranne. Efektem tego były zdrowe, zielone liście w winnicy przez jej cały sezon wegetacji.

Lata 2017-2018 poświęciliśmy na posadzenie nowych odmian winorośli: pinot blanc, gewrtztraminer, muscaris. Zmodernizowaliśmy winiarnię by w przyszłości mogła obsłużyć planowane plony. Wprowadzony został system chłodzenia wina w czasie fermentacji. Nasza winnica się rozrosła do 1,2ha.

Przez lata 2015-2018 produkowaliśmy od czterech do sześciu gatunków win gronowych. Wszystkie wina powstały jako wina wytrawne, niestety nie potrafimy zmienić swoich upodobań smakowych i pozostawić w butelce cukier resztkowy.

Gdzie się znajdujemy.

Winnica Las Stocki położona jest w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (10km), Nałęczów (8km) i Puławy (5km).  Ze względu na swoje położenie jest doskonałym miejscem  pełnym atrakcji turystycznych.

W okolicy wytyczonych jest wiele oznaczonych tras rowerowych i pieszych. Johanniter - 2 i 3 rządW  miejscowości Parchatka, znajduje się  najgęstsza sieć wąwozów w Europie.  Nasza winnica posiada swój wąwóz.  Po jego obu stronach rośnie wiele drzew, krzewów i paproci.  Spacerując wąwozem mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w innej szerokości geograficznej. Nie tylko amatorzy letnich miesięcy mogą tutaj wypoczywać.

Zimą w okolicy Rąblowa,  Parchatki,   Kazimierza Dolnego i  Lublina czynne są wyciągi  narciarskie.  Również dla miłośników przyrody, okolice Lasu Stockiego są wyjątkowym miejscem obserwacji ptaków i zwierząt. DSCN1787 Można tu zobaczyć ptaki: kowaliki, pełzacze, dzięcioły (czarne i zielone), sowy, sójki, bażanty, jastrzębie oraz  ssaki: sarny, lisy, zające a także wiewiórki i popielice.

Szczególnie popielice (mieszkają obok  naszego w domu) są niezwykle ciekawymi małymi zwierzątkami, trochę jak wiewiórki o szarym kolorze.  Nieco kłopotliwe gdyż  w nocy  są bardzo chałaśliwe. Popielice są  pod  ścisłą ochroną.

Znajdzie się wokoło nas także coś dla zielarzy, okoliczne łąki bogate są w zioła.  Występują: pokrzywa, mniszek lekarski, chrzan,  szczawik zajęczy,  przytulię,  skrzyp polny,  nawłoć, krwawnik i wiele innych.

Nasze wina 2015
Nasze wina rocznika 2015 na: Święto Wina Janowiec 2015