Witam.

Winnica Las Stocki powstała w 2008r w okolicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.  Pagórkowaty malowniczy teren, liczne lessowe wąwozy porośnięte drzewami liściastymi, latem pachnące różami pola i fiolety kwitnącej facelii.

Zbiór Regenta 2015
Zbiór Regenta 2015 w Winnicy Las Stocki

Tu kupiliśmy gospodarstwo rolne. W winnicy pracujemy z rodziną, przyjaciółmi – każdy gość jest mile widziany. Chwasty  w  rzędach usuwamy ręcznie, w   międzyrzędziach  mechanicznie. Poznanie specyfiki gleby lessowej ułatwiło skuteczne likwidowanie chwastów i ich korzeni  w krzewach winorośli.  Za pomocą wyciągów z  roślin: pokrzywy, skrzypu polnego i grejpfruta dbamy o ich zdrowie. Cieszy nas ta praca, choć do łatwych nie należy – jak każda fizyczna praca na roli. Mamy ogromną satysfakcję, gdy krzak jest obsypany gronami i ma piękne zdrowe liście.

W 2008r na powierzchni 0,25ha posadziliśmy pierwsze sadzonki.  Na wina białe:  Seyval Blanc,  Aurora,  Bianca,  Johanniter,  Solaris oraz  na wina czerwone:  Regent i  Zweigelt.  Zajmujemy się  przycinaniem, pieleniem i dbaniem, aby szpaki nie zjadły wszystkiego co urodzi krzew winny. W 2012 roku pojawiły się  pierwsze owoce naszej pracy.  Powstały dwa wina:  czerwone z odmiany Regent i białe z odmiany Aurora.  Nam smakowały wyjątkowo, ale to może dlatego, że  czekaliśmy na nie 4 lata.

Rok 2013 okazał się bardziej urodzajny. Poznaliśmy wady i zalety lessowej gleby.  Pojawiły się nowe  wina z odmian  Solaris i  Johanniter, dwa białe wina zupełnie różne od siebie.  Solaris buchający aromatami  oraz  spokojny lecz rześki Seyval Blanc, który, był idealny na ciepłe lato 2014. Z win czerwonych naszą pociechą okazał się Zweigelt.  Jego wiśniowe aromaty były miłą odmianą przy degustacjach winiarskich.las8

Za nami nowy sezon 2105.  Był ciekawy i owocny.  Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku  dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw.  2016r  cieszy nas brakiem przymrozków wiosennych i z nadzieją patrzymy na  ciepłe wiosenne dni.

 

Winnica Las Stocki położona jest w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (10km), Nałęczów (8km) i Puławy (5km).  Ze względu na swoje położenie jest doskonałym miejscem  pełnym atrakcji turystycznych.

W okolicy wytyczonych jest wiele oznaczonych tras rowerowych i pieszych. Johanniter - 2 i 3 rządW  miejscowości Parchatka, znajduje się  najgęstsza sieć wąwozów w Europie.  Nasza winnica posiada swój wąwóz.  Po jego obu stronach rośnie wiele drzew, krzewów i paproci.  Spacerując wąwozem mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w innej szerokości geograficznej. Nie tylko amatorzy letnich miesięcy mogą tutaj wypoczywać.

Zimą w okolicy Rąblowa,  Parchatki,   Kazimierza Dolnego i  Lublina czynne są wyciągi  narciarskie.  Również dla miłośników przyrody, okolice Lasu Stockiego są wyjątkowym miejscem obserwacji ptaków i zwierząt. DSCN1787 Można tu zobaczyć ptaki: kowaliki, pełzacze, dzięcioły (czarne i zielone), sowy, sójki, bażanty, jastrzębie oraz  ssaki: sarny, lisy, zające a także wiewiórki i popielice.

Szczególnie popielice (mieszkają w naszym w domu) są niezwykle ciekawymi małymi zwierzątkami, trochę jak wiewiórki, koloru szarego.  Nieco kłopotliwe gdyż  w nocy dom nie zasypia. Popielice są  pod  ścisłą ochroną.

Znajdzie się także coś dla zielarzy: okoliczne łąki bogate są w zioła:  pokrzywę, mniszek lekarski, chrzan,  szczawik zajęczy,  przytulię,  skrzyp polny,  nawłoć, krwawnik i wiele innych.

Nasze wina 2015
Nasze wina rocznika 2015 na: Święto Wina Janowiec 2015