Winnica Las Stocki - historia powstania w 2008r

fot1
Gospodarstwo rolne Las Stocki w roku 2008r.

Winnicę założyliśmy w 2008 roku

Pierwszą czynnością było wykonanie badania gleby. Gleba lessowa, jaką mamy, okazała się wapienna  z odczynem ph 7. 25 , winorośl lubi gleby wapienne.
Trzy tony obornika spulchniło i zasiliło glebę. Głęboka orka i siew gryki pozwolił odpocząć ziemi do lata. Następnym etapem był zakup traktora. Bez tego podstawowego pojazdu praca w winnicy byłaby niemożliwa.

Zacząłem montować słupki.Każdego winiarza porusza temat słupów w winnicy. Każdy ma swoje zdanie jakie mają być: betonowe

dscn1997
Montaż słupków drewnianych

czy drewniane. Moja wizja winnicy pozwalała tylko na drewniane. Postanowiłem je tak zamocować, aby wytrzymały długie lata – zapraszam do galerii z 2008r. Robota była pracochłonna, ale została wykonana trwale . Uznałem, że wygodniej mi będzie wykonać sadzenie w winnicy, gdy są już słupki, niż mocować słupki po posadzeniu sadzonek. Wybrałem swoją metodę obsadzania słupków. Najpierw świdrem wierciłem otwór około 1m głębokości, potem wrzuciłem suchy beton, obsadziłem słupki z zamocowanymi kotwami ocynkowanymi. System ten pozwala w przyszłości na prostą i szybką wymianę słupków, uszkodzonych przez aurę lub mechanicznie.

 

dscn1978
Pierwsza sadzonka w 2008r

Wreszcie przyszedł czas na sadzenie.

Było już chłodno – listopad 2008r . Sadzonki dotarły z Włoch i Niemiec w solidnych paczkach. W 2008r nie miałem jeszcze planów na wino czerwone. Samo sadzenie było już przyjemnością. Wywiercone otwory, spulchniona gleba, dobra pogoda bez opadów – to pozwoliło nam w jeden dzień posadzić wszystkie 650 sadzonek na wino białe.

Doły zaprawione zostały obornikiem, więc była nadzieja, że przez pierwsze lata wzbogacanie gleby będzie zbędne.

 

 

Słupki z impregnowanego drewna czekają na montaż.
Słupki z impregnowanego drewna czekają na montaż.
sadzonki-regenta-z-niemiec1
Paczki winorośli z paszportami.

Cała rodzina pomogła w ten wietrzny i chłodny dzień aby praca została wykonana do końca. Dziś wiem, że termin jesienny nie jest zbyt dobry. Następne nasadzenia w 2009r i 2010r robiłem wiosną gdy gleba miała odpowiednią temperaturę a i pracującym było przyjemniej, wiosna grzała pierwszym słońcem.

Posadziliśmy wtedy odmiany na wina czerwone Regenta i Zweigelta. Jak zwykle nurtowały nas dylematy nad tym jakie odmiany wybrać do naszego klimatu i jakie wino chcielibyśmy pić.
W wyniku tych rozważań, na dzień dzisiejszy 50% stanowią białe odmiany i 50% odmiany na wina czerwone. Rok 2015 to kolejny rok planowanych nasadzeń, chyba więcej posadzimy jednak odmian czerwonych.

 

Ustawiamy słupki, szerokość rzędów 2,2m
Ustawiamy końcowe słupki, szerokość rzędów 2,2m