Winnica Las Stocki

Winnica Las Stocki powstała w 2008r w Kazimierskim Parku Krajobrazowym – w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.  Pagórkowaty malowniczy teren, liczne lessowe wąwozy porośnięte drzewami liściastymi, latem pachnące różami pola i fiolety kwitnącej facelii. Tu kupiliśmy gospodarstwo rolne. W winnicy pracujemy z rodziną, przyjaciółmi – każdy gość jest mile widziany. Chwasty  w  rzędach usuwamy ręcznie, w   międzyrzędziach  mechanicznie. Poznanie specyfiki gleby lessowej ułatwiło skuteczne likwidowanie chwastów i ich korzeni  w krzewach winorośli.  Za pomocą wyciągów z  roślin: pokrzywy, skrzypu polnego i grejpfruta dbamy o ich zdrowie. Cieszy nas ta praca, choć do łatwych nie należy – jak każda fizyczna praca na roli. Mamy ogromną satysfakcję, gdy krzak jest obsypany gronami i ma piękne zdrowe liście.

 

 

W 2008r na powierzchni 0,25ha posadziliśmy pierwsze sadzonki.  Na wina białe:  seyval blanc,  aurora, bianca, johanniter,  solaris oraz  na wina czerwone: regent i  zweigelt.  Zajmujemy się  przycinaniem, pieleniem i dbaniem, aby szpaki nie zjadły wszystkiego co urodzi krzew winny. W 2012 roku pojawiły się  pierwsze owoce naszej pracy.  Powstały dwa wina:  czerwone z odmiany regent i białe z odmiany aurora.  Nam smakowały wyjątkowo, ale to może dlatego, że  czekaliśmy na nie 4 lata.

Rok 2013 okazał się bardziej urodzajny. Poznaliśmy wady i zalety lessowej gleby.  Pojawiły się nowe  wina z odmian  solaris i  johanniter, dwa białe wina zupełnie różne od siebie.  Solaris buchający aromatami  oraz  spokojny lecz rześkiseyval blanc, który, był idealny na ciepłe lato 2014. Z win czerwonych naszą pociechą okazał się zweigelt.  Jego wiśniowe aromaty były miłą odmianą przy degustacjach winiarskich.

Winobranie w roku 2016, Solaris - Winnica Las Stocki
Cięcie grona razem z długą szypułką - Winnica Las Stocki
Odszypułkowarka, podstawowa nasza maszyna

 

Sezon 2015r w winnicy był bardzo ciekawy i owocny.  Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku  dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw.  Na początku 2016r  cieszył nas brak przymrozków wiosennych i z nadzieją patrzyliśmy na  ciepłe wiosenne i letnie dni. Zbiory 2016r okazały się naszą radością a wina zapełniły piwnicę. Rok 2017 także wydawał się owocny do momentu wiosennych przymrozków. Straciliśmy połowę zbiorów… Mimo tego praca w winnicy przebiegła tak samo jak w latach poprzednich. Jagody które natura ochroniła, rosły okazale. Winogron było mniej, ale  były piękne i w dobrej kondycji. Dobrze to wróżyło jakości zbiorów które zaczęły pod koniec września. Niestety nasze przewidywania się spełniły: zebraliśmy 30% winogron. Szczególnie dbaliśmy o każdą z gronowych kiści, przebieraliśmy grona.

Teraz wina dojrzewają w naszej winiarni. W kwietniu po całym cyklu zlewań i schładzania powoli zacznie się proces przygotowania wina do butelkowania. Maj 2018 powinien być miesiącem sprzedaży gotowych win.

Winnica Las Stocki położona jest w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (10km), Nałęczów (8km) i Puławy (5km).  Ze względu na swoje położenie jest doskonałym miejscem  pełnym atrakcji turystycznych.

 

W okolicy wytyczonych jest wiele oznaczonych tras rowerowych i pieszych. W  miejscowości Parchatka, znajduje się  najgęstsza sieć wąwozów w Europie.  Nasza winnica posiada swój wąwóz.  Po jego obu stronach rośnie wiele drzew, krzewów i paproci.  Spacerując wąwozem mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w innej szerokości geograficznej. Nie tylko amatorzy letnich miesięcy mogą tutaj wypoczywać.

Widok na rynek w Kazimierzu Dolnym

Zimą w okolicy Rąblowa,  Parchatki,   Kazimierza Dolnego i  Lublina czynne są wyciągi  narciarskie.  Również dla miłośników przyrody, okolice Lasu Stockiego są wyjątkowym miejscem obserwacji ptaków i zwierząt.  Można tu zobaczyć ptaki: kowaliki, pełzacze, dzięcioły (czarne i zielone), sowy, sójki, bażanty, jastrzębie oraz  ssaki: sarny, lisy, zające a także wiewiórki i popielice.

Szczególnie popielice (mieszkają w naszym w domu) są niezwykle ciekawymi małymi zwierzątkami, trochę jak wiewiórki, koloru szarego.  Nieco kłopotliwe gdyż  w nocy dom nie zasypia. Popielice są  pod  ścisłą ochroną.

Znajdzie się także coś dla zielarzy: okoliczne łąki bogate są w zioła:  pokrzywę, mniszek lekarski, chrzan,  szczawik zajęczy,  przytulię,  skrzyp polny,  nawłoć, krwawnik i wiele innych.