Winnica Las Stocki

Widok na winnicę rok 2018 Las Stocki
Kwiaty kwitnącego czarnego bzu w Winnicy Las Stocki

Winnica

Wieś Las Stocki położona jest w Kazimierskim Parku Krajobrazowym ,
w sąsiedztwie Kazimierza DolnegoNałęczowa, Puław oraz licznych lessowych wąwozów.
Latem pola wokoło nas  pachną  uprawianymi tu różami i  mienią się fioletami kwitnącej facelii. Gmina Końskowola, do jakiej należymy, jest potęgą różaną w naszym kraju. Tu znajdują się  przedsiębiorstwa szkółkarskie sprzedające rośliny do całej Europy.

W 2007r kupiliśmy w Lesie Stockim gospodarstwo rolne i założyliśmy  polską winnicę na Lubelszczyźnie.

W winnicy pracujemy z rodziną i przyjaciółmi,  każdy gość jest mile widziany. Chwasty  w  rzędach usuwamy ręcznie, nie stosujemy chemii.  Przez lata poznawaliśmy specyfikę lessowej gleby i to umożliwiło nam skuteczne likwidowanie chwastów w winnicy.  O zdrowie winorośli dbamy za pomocą wyciągów z  roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, grejpfruta. Pokrzywa występuje u nas pod dostatkiem,  porasta wszystkie miedze i pagórki. Stosujemy środki biologiczne które są już  dostępne w polskich sklepach.  Praca w winnicy do łatwych nie należy, tak samo jak każda praca fizyczna  na roli. Mamy ogromną satysfakcję gdy krzak jest obsypany licznymi gronami i ma piękne zdrowe liście.

 


Trochę z naszej historii.

W 2008r na powierzchni 0,25ha posadziliśmy pierwsze sadzonki.  Na wina białe:  seyval blanc,  aurora,  bianca,  johanniter,  solaris oraz  na wina czerwone:  regent i  zweigelt.  Prace początkowe polegały na  przycinaniu, pieleniu i dbaniu o kondycję winnicy . Chroniliśmy ją aby szpaki i kosy nie zjadły wszystkiego co zaczęły rodzić winne krzewy.

W 2012 roku pojawiły się  pierwsze owoce naszej pracy.  Powstały dwa wina:  czerwone z odmiany regent i białe z odmiany aurora.  Nam smakowały wyjątkowo, ale to może dlatego, że  czekaliśmy na nie 4 lata…

Rok 2013 okazał się bardziej urodzajny.  Zwiększyliśmy areał uprawy do 0,5ha.  Pojawiły się  wina z odmian  solaris i  seyval blanc.  Dwa białe wina zupełnie różne od siebie.  Solaris buchający aromatami  oraz  spokojny lecz rześki seyval blanc, który był idealny na ciepłe lato 2014. Z win czerwonych naszą pociechą okazał się zweigelt.  Jego wiśniowe aromaty były miłą odmianą przy degustacjach winiarskich.

Winiarnia w Lasie Stockim w roku 2018
Winogrona w Lasie Stockim w roku 2018
Winobranie w roku 2016, Solaris - Winnica Las Stocki
Cięcie grona winnego z długą szypułką - Winnica Las Stocki
Odszypułkowarka, podstawowa nasza maszyna w winiarni

 


Sezon 2105.  Był ciekawy i owocny.  Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku  dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw.  Przeszliśmy cały żmudny proces rejestracji winnicy i mogliśmy zacząć sprzedawać nasze wina.

Rok 2016r  ucieszył nas brakiem przymrozków wiosennych i  ciepłymi wiosennymi dniami. Powoli stawaliśmy się prawdziwymi winiarzami. Winnica nasza zaczęła wzbudzać zainteresowanie okolicznych rolników. Nie dawali nam na początku szans, choć byli nam przychylni i pomocni. Teraz zaczęli się dokładniej nam przyglądać. Te kilka lat dało nam też dużą wiedzę w prowadzeniu uprawy. Zaczęliśmy dużą przykładać do zmian pogody, deszczy i porannych mgieł. Efektem tego były zdrowe, zielone liście w winnicy przez jej cały sezon wegetacji.

Lata 2017-2018 poświęciliśmy na posadzenie nowych odmian winorośli: pinot blanc, gewrtztraminer, muscaris. Zmodernizowaliśmy winiarnię by w przyszłości mogła obsłużyć planowane plony. Wprowadzony został system chłodzenia wina w czasie fermentacji. Nasza winnica się rozrosła do 1,2ha.

Przez lata 2015-2018 produkowaliśmy od czterech do sześciu gatunków win gronowych. Wszystkie wina powstały jako wina wytrawne, niestety nie potrafimy zmienić swoich upodobań smakowych i pozostawić w butelce cukier resztkowy.

 

 


Gdzie się znajdujemy.

Winnica Las Stocki położona jest w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (10km), Nałęczów (8km) i Puławy (5km).  Ze względu na swoje położenie jest doskonałym miejscem pełnym atrakcji turystycznych.

W okolicy wytyczonych jest wiele oznaczonych   tras rowerowych i pieszych. W miejscowości Parchatka znajduje się  najgęstsza sieć wąwozów w Europie.  Nasza winnica posiada także swój wąwóz.  Po jego obu stronach rośnie wiele drzew, krzewów i paproci.  Spacerując wąwozem mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w innej szerokości geograficznej.

Nie tylko amatorzy letnich miesięcy mogą tutaj wypoczywać.

Widok na rynek w Kazimierzu Dolnym
Stok narciarski w Rąblowie

Zimą w okolicy  Rąblowa, Kazimierza Dolnego, Parchatki i  Lublina czynne są wyciągi  narciarskie.
Również dla miłośników przyrody, okolice Lasu Stockiego są wyjątkowym miejscem obserwacji ptaków i zwierząt. Można tu zobaczyć ptaki: kowaliki, pełzacze, dzięcioły (czarne i zielone), sowy, sójki, bażanty, jastrzębie oraz  ssaki: sarny, lisy, zające a także wiewiórki i popielice.

Szczególnie popielice (mieszkają obok  naszego w domu) są niezwykle ciekawymi małymi zwierzątkami, trochę jak wiewiórki, o szarym kolorze.  Nieco kłopotliwe gdyż  w nocy  są bardzo hałaśliwe. Popielice są  pod  ścisłą ochroną.

Znajdzie się wokoło nas także coś dla zielarzy, okoliczne łąki bogate są w zioła.  Występują: pokrzywa, mniszek lekarski, chrzan,  szczawik zajęczy,  przytulię,  skrzyp polny,  nawłoć, krwawnik i wiele innych.