Winnica i wino: uprawa i produkcja


Trochę o naszej historii.

Winnica Las Stocki powstała w okolicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław, w pagórkowatym i malowniczym terenie lessowych wąwozów.

Sezon 2015r był ciekawy i owocny.  Gorące lato zapewniło dużo słońca i ciepła. Winorośl rosła zdrowo. W 2015 roku dołączyliśmy do polskich winnic sprzedających wino gronowe z własnych upraw.  Przeszliśmy cały żmudny proces rejestracji winnicy i mogliśmy zacząć sprzedawać nasze wina.

Rok 2016r ucieszył nas brakiem przymrozków wiosennych i ciepłymi wiosennymi dniami. Powoli stawaliśmy się prawdziwymi winiarzami. Winnica nasza zaczęła wzbudzać zainteresowanie okolicznych rolników. Nie dawali nam na początku szans na powodzenie, choć byli nam przychylni i pomocni. Zaczęli się baczniej nam przyglądać. Te kilka lat dało nam też dużą wiedzę w prowadzeniu uprawy. Zaczęliśmy większą uwagę zwracać na zmiany pogody, deszcze i poranne mgły. Efektem tego były zdrowe, zielone liście w winnicy przez jej cały sezon wegetacji.

Lata 2017-2018 poświęciliśmy na posadzenie nowych odmian winorośli: Pinot Blanc, Gewurtztraminer, Muscaris. Zmodernizowaliśmy winiarnię by w przyszłości mogła obsłużyć planowane plony. Wprowadzony został system chłodzenia wina w czasie fermentacji. Nasza winnica się rozrosła do 1,2ha.

Przez lata 2015-2018 produkowaliśmy od sześciu do dziewięciu gatunków win gronowych. Wszystkie wina powstały jako wina wytrawne – nie zmieniliśmy swoich upodobań smakowych i nie pozostawiliśmy w butelce cukru resztkowego.

Lata 2019-2023 to lata rozbudowy, unowocześniania winiarni i budowa degustatorni dla gości, czas dobrych, nagrodzonych win. Wokoło nas powstało kilka winnic.

Gdzie się znajdujemy.

Winnica Las Stocki położona jest w trójkącie turystycznym: Kazimierz Dolny (17km), Nałęczów (18km) i Puławy (17km).  Ze względu na swoje położenie jest doskonałym miejscem pełnym atrakcji turystycznych.

W okolicy wytyczonych jest wiele oznaczonych tras pieszych i rowerowych, a w miejscowości Parchatka znajduje się najgęstsza sieć wąwozów w Europie.  Nasza winnica posiada także swój wąwóz.  Po jego obu stronach rośnie wiele drzew, krzewów i paproci.  Spacerując wąwozem mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w innej szerokości geograficznej. Nie tylko amatorzy letnich miesięcy mogą tutaj wypoczywać.

Zimą w okolicy Rąblowa i Parchatki, Kazimierza Dolnego i Lublina czynne są wyciągi narciarskie.  Również dla miłośników przyrody, okolice Lasu Stockiego są wyjątkowym miejscem obserwacji ptaków i zwierząt. Można tu zobaczyć ptaki: kowaliki, pełzacze, dzięcioły (czarne i zielone), sowy, sójki, bażanty, jastrzębie oraz ssaki: sarny, lisy, , wiewiórki i naszych ulubieńców – popielice. Szczególnie popielice przypominające wiewiórki, o szarym kolorze. Mieszkają obok naszego w domu i są niezwykle ciekawymi małymi zwierzątkami.  Nieco kłopotliwe i w nocy hałaśliwe. Popielice są pod ścisłą ochroną.

Znajdzie się wokoło nas także coś dla zielarzy – okoliczne łąki bogate są w zioła.  Występują tu: pokrzywa, mniszek lekarski, chrzan, szczawik zajęczy, przytulia, skrzyp polny, nawłoć, krwawnik i wiele innych.

Uprawa

Chwasty w rzędach i międzyrzeczach winorośli usuwamy mechanicznie, nie stosujemy chemii. Poznaliśmy przez lata dobrze lessową glebę i winorośl – to ułatwiło nam skuteczne likwidowanie chwastów i ich korzeni wokoło krzewów winorośli. O zdrowie winorośli dbamy za pomocą wyciągów z roślin: pokrzywy, skrzypu polnego, grejpfruta – głównymi środkami ochrony rośliny są: siarka i miedź – oba preparaty biologiczne.

Mamy ogromną satysfakcję, gdy krzak jest obsypany gronami i ma piękne zdrowe liście.